Květen 2012

Z hessenského Gladenbachu do saského Ebersbachu

24. května 2012 v 11:55 | Vladimír Matička
Z hessenského Gladenbachu do saského Ebersbachu - pod tímto motem proběhlo nedávné a zřejmě poslední setkání bývalých jiříkováků v roce 2012.

V pátek 18.května 2012 se začali sjíždět první jiříkováci do Ebersbachu - na hranici s Jříkovem. Cestovali převážně z Německa, ze všech jeho koutů. Z velké části to však byli jiříkováci z bezprostřední blízkosti. Sešlo se jich tu kolem stovky. V budoucnu se jich ale asi již víc najednou nesetká. Byly přitom doby, kdy se bývalých jiříkováků setkávalo i pět set. Ale to už je dávno. Nálada mezi nimi byla zvláštní. Měli radost z opětovného setkání se svými známými a příbuznými, byli přitom rozčarováni ze zpráv z Jiříkova. Už i za hranicí se proslechlo přirovnání jiříkováků z Gladenbachu (místo loňského setkání) ke gestapákům, které vzešlo z pera jiříkovského starosty v Jiříkovských novinách v článku Vizualizace školky. Není to tam napsáno přímo, lze to ale číst mezi řádky.

V sobotu 19.května 2012 se v kostele sv.Jiří v Jiříkově před druhou hodinou odpolední shromáždili jiříkovští z předchozího dne ve stejném počtu jako včera. Bohoslužba vedená v německém jazyce zdejším panem farářem začala ve přesně ve dvě hodiny. Během bohoslu žby promluvili i pánové K.Wagner - úvodem - a pan B.Fabich - v jejím závěru; oba, jak jinak - jiříkovští rodáci. Bohoslužba byla ukončena již tradičně filipovskou poutní písní, která zazněla i loni v Gladenbachu. Byl to nezapomenutelný zážitek. A to už jenom i proto, že se v tomto kostele v dnešní době na bohoslužbě sešlo tolik věřích. Po vlastní bohoslužbě, krátkého zavzpomínání nad fotografiemi a fotografováním na kostelních schodech se jiříkovští přesunuli do Waldkretschamu v Eibau, kde zavzpomínali u kávy a zákusku, a rozešli se po následující večeři.

Opětovně na obdobném setkání chyběli zástupci města. Byli přitom i jiné doby, kdy zástupci města s těmito jiříkováky hovořili a setkávali se s nimi na radnici. Je to trochu zvláštní; chybí mi důvod - proč? Co se změnilo? Vždyť město - jak tvrdí - se o historii zajímá a tito Němci k této historii neodmyslitelně patří. A přitom za peníze města vycházejí přinejmenším diskutabilní články v jeho novinách - články s pojmy Gladenbach, Němci, gestapo!?, to vše zabalené pojmem patriotismus.