Z hessenského Gladenbachu do saského Ebersbachu

24. května 2012 v 11:55 | Vladimír Matička
Z hessenského Gladenbachu do saského Ebersbachu - pod tímto motem proběhlo nedávné a zřejmě poslední setkání bývalých jiříkováků v roce 2012.

V pátek 18.května 2012 se začali sjíždět první jiříkováci do Ebersbachu - na hranici s Jříkovem. Cestovali převážně z Německa, ze všech jeho koutů. Z velké části to však byli jiříkováci z bezprostřední blízkosti. Sešlo se jich tu kolem stovky. V budoucnu se jich ale asi již víc najednou nesetká. Byly přitom doby, kdy se bývalých jiříkováků setkávalo i pět set. Ale to už je dávno. Nálada mezi nimi byla zvláštní. Měli radost z opětovného setkání se svými známými a příbuznými, byli přitom rozčarováni ze zpráv z Jiříkova. Už i za hranicí se proslechlo přirovnání jiříkováků z Gladenbachu (místo loňského setkání) ke gestapákům, které vzešlo z pera jiříkovského starosty v Jiříkovských novinách v článku Vizualizace školky. Není to tam napsáno přímo, lze to ale číst mezi řádky.

V sobotu 19.května 2012 se v kostele sv.Jiří v Jiříkově před druhou hodinou odpolední shromáždili jiříkovští z předchozího dne ve stejném počtu jako včera. Bohoslužba vedená v německém jazyce zdejším panem farářem začala ve přesně ve dvě hodiny. Během bohoslu žby promluvili i pánové K.Wagner - úvodem - a pan B.Fabich - v jejím závěru; oba, jak jinak - jiříkovští rodáci. Bohoslužba byla ukončena již tradičně filipovskou poutní písní, která zazněla i loni v Gladenbachu. Byl to nezapomenutelný zážitek. A to už jenom i proto, že se v tomto kostele v dnešní době na bohoslužbě sešlo tolik věřích. Po vlastní bohoslužbě, krátkého zavzpomínání nad fotografiemi a fotografováním na kostelních schodech se jiříkovští přesunuli do Waldkretschamu v Eibau, kde zavzpomínali u kávy a zákusku, a rozešli se po následující večeři.

Opětovně na obdobném setkání chyběli zástupci města. Byli přitom i jiné doby, kdy zástupci města s těmito jiříkováky hovořili a setkávali se s nimi na radnici. Je to trochu zvláštní; chybí mi důvod - proč? Co se změnilo? Vždyť město - jak tvrdí - se o historii zajímá a tito Němci k této historii neodmyslitelně patří. A přitom za peníze města vycházejí přinejmenším diskutabilní články v jeho novinách - články s pojmy Gladenbach, Němci, gestapo!?, to vše zabalené pojmem patriotismus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama