Březen 2014

Šluknovský školní rada pan Roland Hoffmann

1. března 2014 v 0:01 | muzejnik3
Heilbronn, statisícové město ve spolkové zemi Badensko-Württenbersko, vzdálené asi 600 kilometrů od naší obce se stalo domovem pana doktora Rolanda Hoffmanna staršího, v současnosti nejstaršího žijícího člověka, který se narodil v severočeském Jiříkově.
Tedy pro upřesnění, pan Hoffmann se vlastně nenarodil až tak doslova v Jiříkově, pan Hoffmann se narodil léta páně 1909 v tehdejším městysu Georgswalde.
Malý Roland se narodil jako jedno z mnoha dětí radního, předsedy cechu hostinských a zároveň majitele jiříkovského hostince Stern. Roland v té době ještě netušil, že prožije dvě velké války, císařství i republiku, že vstoupí do Sokola, stane se učitelem na jiříkovských školách, kde bude vyučovat češtinu, že bude působit jako školní rada ve Šluknově, že učitelování zůstane věrný až do svého odchodu do důchodu a že sám bude otcem mnoha dětí, z nichž se jedno stane dokonce velvyslancem Spolkové republiky Německo.
Když Roland začal chodit do měšťanských škol, bylo Georgswalde jen krátce městem a ve školních třídách visely obrazy císaře Františka Josefa I.. Koncem roku 1918, když bylo Rolandovi 9 let, zaniklo Rakousko-Uhersko a byl vyhlášen vznik Československa. Až o mnoho týdnů později, někdy na jaře roku 1919 se v Georgswalde objevili českoslovenští vojáci s koňmi a mulami a část jejich koní byla ustájena právě ve stájích, patřících k hostinci Stern. To, a mnohem víc, nám vyprávěl nejstarší žijící jiříkovský rodák, pan Roland Hoffmann.
Další setkání s panem Hoffmannem je prozatím naplánováno na konec července.
foto pana Hoffmanna (výřez) - autor: Ivo Šafus