Duben 2014

Jiříkovští fotografové do doby národní správy

30. dubna 2014 v 0:01 | muzejnik3
Také v Jiříkově, tehdejším Georgswalde, provozovalo svou fotografickou živnost od vynálezu fotografie a fotoaparátu do roku 1945 několik fotografů. Ať už jde o fotografy Josefa a Johanna Heine, Antona Gröschla, Josefa Grohmana, J.R.Röttiga, či Richarda Swobodu ... Jména Josefa a Johanna Heine, Antona Gröschla či J.R.Röttiga jsou známy z tzv. kabinetek, tedy (zpravidla) maloformátových fotografií nalepených na kartonu o rozměrech 6x10cm. Přes 30 takových fotografií je k vidění v jiříkovském muzeu. Stejně tak je v tomto muzeu k vidění stativ fotoaparátu ze 20. let. Třebas časem přibude i ke stativu pasující fotoaparát. Usmívající se
Fotografovali se lidé, domy, krajina i město. Právě v kategorii město je snad nejzajímavější fotografie městyse Georgswalde, fotografovaná ze Šluknovského kopce, na níž je velice jasně zřetelný kostel svatého Jiří ještě před instalací nové hranolové věže!
Posledními dvěma jiříkovskými fotografy byli právě J.R.Röttig a R.Swoboda (pan Röttig je vyobrazen na fotografii vlevo - podobizna pochází z doby před koncem II.války). Ateliér fotografa Röttiga stojí do dnes na svém místě ´vedle škol´, resp. ´neben den Schulen´. Bydliště pana Swobody bývalo v tehdejší Kirchgasse, nynější Tylově, v budově hostince ´U sklepa´, po němž zbyl už právě jen ten sklep. Fotografové Heineovi, stejně jako pan Grohmann, sídlili v stále stojícím historickém č.p.3.
Naleznete-li náhodou někde nějakou takovou fotografii, přijďte se s ní pochlubit do muzea. Mrkající