Čarodějnice

30. dubna 2015 v 21:55 | muzejnik3
V dřívějších dobách byla Valpuržina noc i ve zdejším kraji velmi obávaná, neboť během ní si mohly čarodějnice dělat, co chtěly. Před západem slunce se muselo vše řádně uzavřít, aby se tam čarodějnice nedostaly. Také studny se musely zakrývat, jinak by je čarodějnice mohly otrávit. To, co budu vyprávět, se stalo kdysi u jednoho selského stavení v Království u Šluknova:
Ani místní pramen nešlo nijakým způsobem řádně zabezpečit, a proto zůstali sedlák s čeledínem na noční stráži. Přivřeli okenice tak, že jimi bylo vidět ven a pramen zůstal v dohledu. Sochory i vidle si připravili tak, aby je měli v nouzi nejvyšší po ruce a domovní dveře ponechali tak, aby zvenku vypadaly zavřené, mělo-li by k něčemu mělo dojít. Vyčkávali tam už několik hodin, když tu se v dohledu objevila zahalená osoba. "Přichází!", křikl čeledín na sedláka, a muži se chopili vidlí a sochorů a vyběhli ven. Čarodějnice, zahalená zeleným hábitem, nečekala a dala se na útěk. Muži se za ní rozběhli, ale bylo to zcela zbytečné, jako by kouzlem ji nemohli dohnat. Když se k ní už nakoneč počali přibližovat, čarodějnice přeskočila mezní kámen a zmizela jim. Tato událost již neměla žádnou dohru, a také během následujících let se už tahle čarodějnice u stavení neukázala.
Tento příběh ve 30. letech vyprávěla Anna Holfeld z Jiříkova, z dnes již neexistujícího domu č.p. 11 v Tylově ulici. Příběh zaznamenal učitel Wagner.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama