Ještě jednou o té jiříkovské lanovce

26. dubna 2015 v 20:00 | muzejnik3
O jiříkovské lanovce tu již byla před dvěma lety zmínka, přesto se tu o ní zmíníme ještě jednou. Jak již bylo napsáno, lanovka se nacházela mezi dvěma hotely v místě přezdívaném Butterberg, tedy "Máslový vrch", dnes Vyhlídka. Šlo o dvoukolejnou lanovku, tedy o typ, který se stavěl do roku 1900. S trochou nadsázky se dá říct, že obdobná varianta - novější - se nachází v Praze na vrch Petřín. Beze sporu jde tedy o nejsevernější osobní lanovku na území Čech, resp. tehdejšího Českého království v rámci Rakousko-Uherska. Obsáhlejší dostupná fotodokumentace se nachází v prostorách jiříkovského muzea - ano, i fotodokumentace!, nikoli barevné kresby.
Právě tyto kresby byly dlouhodobě jakýmsi důkazem její neexistence, neboť mělo jít o fantazii. Ale nešlo. Lanovka však neměla během své existence dlouhého trvání, dalo by se ohraničit lety 1890 až 1915. Jsou přitom i indicie o tom, že lanovka byla během 25 let své existence alespoň jednou přemístěna!
Z detailního obrázku vozíku je zřejmé, že vozík dokázal najednou přepravit 8 osob. Vozíky byly přitom dva a jely opačným směrem. Doposud však kolem existence této zajímavé atrakce existuje několik záhad, které se však jistě v dohledné době podaří vyřešit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama