Filipovský zázrak

6. května 2015 v 21:55 | muzejnik3
Jak začít? Zázraky se prostě dějí, a ani Filipovský zázrak není třeba nějak přespříliš představovat, neboť je o něm veřejnost poměrně dobře informována, ale jen tak pro jeho připomenutí:
Takže, bylo to brzy ráno, jednoho lednového dne roku 1866. Děj se odehrával v chalupě rodiny Kadeových, kontrétně šlo Magdalenu Kade. Zmíněná byla již dlouhý čas těžce nemocná, a to takovým způsobem, že smrt jí měla být vykoupením. (Také na tom se později shodli oba její lékaři, kteří případ jejího uzdravení zrevidovali. Tehdy dostupná lékařská praxe na nemoc M.Kade neznala lék.) - Takže, máme tu na smrt nemocnou M.Kade, severočeskou vesničku Filipov (Filippsdorf, nebo Philippsdorf) a lednové ráno roku 66. Nemocná Magdalena se zřejmě neustále modlila a přitom asi nevynechávala ani panenku Marii. A v té době se to stalo. Ve tři hodiny ráno se na smrt nemocné M.Kade, která byla mimochodem jako velká většina zdejších obyvatel německé národnosti, se vymodlená panenka Maria zjevila a řekla jí: "Mein Kind", tedy mé dítě, "von jetz an heilt´s", tedy od teď, od nynějška se to bude hojit. A to je vlastně všechno. - Tedy, né tak docela. Naše Magdalena se do rána vskutku uzdravila a k ránu již běhala kolem domku a krmila domácí havěť. Přirozeně to vzbudilo překvapení a místní obyvetele to velmi rozrušilo. ´Jak se to jen mohlo stát?´, ptali se, a Magdalena vyprávěla, co zažila. No a pak tam postavili kapličku a kostel, a to je vlastně všechno. Za kapli a kostel vděčí obec páteru Storchovi, který byl bezesporu i skvělým manažerem. Ono postavit takovouhle skoro katedrálu na zelené louce není jen tak, a v tomto případě to netrvalo ani 4 roky! Povídá se, že se na sbírce na kostel prý podílely i dvě rakouské princezny a tato sbírka nebyla jen krajovou záležitostí, ale záležitostí celorakouského významu. Takže komu čest, tomu čest - páter Storch si zasluhuje uznání. Zbudovala se kaple, kostel, klášter a v rámci soukromého podnikání kvetly také obchody se suvenýry a došlo zde k prodkému rozmachu hotelnictví. Jeden z hotelů té doby se dochoval dodnes, je jím hotel, dnes známý jako Waldstein (tedy původně to nebyl hotel, nýbrž kavárna, a byl taky menší). Střídavě bývá otevřen a zavřen, ale s trochou štěstí si v něm budete moct dát dobrý oběd s výhledem na poutní kostel Panny Marie Filipovské, pomocnice Křesťanů. Známá je také filipovská poutní píseň, mezi německým obyvatelstvem známá jako Filippsdorfer Wallfahrtslied.
Výše uvedené video bylo natočeno v roce 2012 v hessenském Gladenbachu - místě, kde našlo nový domov mnoho odsunutých Jiříkováků, viz. také: http://muzeumjirikov.blog.cz/1201/51-setkani-vysidlenych-obyvatel-jirikova-a-filipova. Na videu věnujte pozornost dvěma jiříkovským praporům, umístěným vlevo vpředu. Jejich detailní fotografie jsou k dispozici v prostorách jiříkovského muzea.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama