Červenec 2018

Butterberk, nejsevernější lanovka Čech. Realita, nebo fikce?

26. července 2018 v 10:00 | muzejnik3
titulnicz Jak možná víte ze záložky http://www.muzeumjirikov.wz.cz/knihycz.htm webu nejsevernějšího muzea v ČR, blíží se vydání nové publikace o Butterberku, kde se měla nacházet nejsevernější lanovka v Čechách. Původně bylo vydání knihy naplánováno na červen 2018, ale vydání nabralo mírné zpoždění a je tomu dobře, protože se objevila nová fakta. Těm neutečete, ale můžete vše uspěchat a nechat knihu vyjít předčasně. Ti, kteří se zúčastnili přednášek ve Varnsdorfu nebo Seifhennersdorfu již vědí, jak to bylo doopravdy, stejně jako ti, kteří se zúčastnili vlastivědné procházky po stopách jiříkovské lanovky přímo na Butterberku. Ostatní si budou muset počkat na závěry této publikace, budou-li mít zájem. Zde nelze nikoho nutit.
Při pátrání po lanovce samotné se objevila další zajímavá fakta o Butterberku, stejně jako nepřeberné množství obrazových materiálů, a to i mimo její stanovený rámec, neboť ja se píše v jejím úvodu, bude se děj knihy odehrávat místně v severních Čechách, na hranici Čech se svobodným státem Sasko, ve Šluknovském výběžku, přibližně v trojúhelníku Jiříkov/Georgswalde, Neugersdorf a Rumburk. Kniha se bude zabývat tím, co se zde v době od roku 1876 přibližně do roku 1925 nacházelo a odehrávalo a pozdější, resp. dřívější doba není hlavní náplní knihy a údaje mimo stanovený rámec budou zmiňovány pouze marginálně...
Poslední impulzy dodal pan W.E. z Neugersdorfu, který se sám tématem Butterberku zabývá již přes 14 let a své závěry a unikátní materiály této knize poskytl. Přitom se nyní doslova každodenně objevují nové a nové snímky Butterberku, které ještě nikdy nebyly publikovány a některé z nich se stanou součástí knihy, přestože se nacházejí mimo její stanovený rámec.
Prodejní cena ještě nebyla pevně stanovena, ale již dnes jsou rezervované její první výtisky.