Christian Salm

14. března 2020 v 8:00 | muzejnik3
Jedním z exponátů jiříkovského muzea jsou obrázky těch nejvýznamnějších zdejších domů z přelomu 18. a 19. století. Je mezi nimi i obrázek domu Christiana Salma, který patřil po celá dvě století k symbolům města.
Se jménem Christiana Salma byly přitom město Jiříkov a jeho historie neodmyslytelně spjaty. Dnes už ovšem jen málokdo ví, kdo tento tehdejší významný obyvatel města vlastně byl a co vše dokázal.
Ve 30. letech byl Salm např. zmíněn v jiříkovském adresáři "Heimat und Adreßbuch der Stadtgemeinde Georgswalde" na str. 10. Také proto víme, že obchodník Christian Salm (1723-1795), který si změnil jméno ze Salomon na Salm se potuloval se do 1750 jako houslista a přeorientoval se poté v Jiříkově (Georgswalde) na obchod s plátnem. Tam rozšířil své obchodní styky do jižní a západní Evropy a přes oceán. Roku 1790 patřila velkoobchodní plátenická firma Christian Salm & Co. v Jiříkově (Georgswalde), Marktplatz 3/4 k nejvýznamnějším v branži v celém Rakousku. Jako starosta a obecní soudce zřídil např. školní budovu č.p. 7. a zdejšímu kostelu věnoval hlavní oltář - dílo Dominika Josefa Kindermanna.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama